News Calendar

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

ხელბურთის ეროვნული ნაკრები 25 და 26 ოქტომბერს ორ ამხანაგურ მატჩს გამართავს მაკედონიაში, ამ ქვეყნის ეროვნულ გუნდთან. საქართველოს ნაკრები ემზადება მსოფლიოს 2021 წლის ჩემპიონატისა და ევრო 2022 საკვალიფიკაციო მატჩებისთვის, რომლებიც 2020 წლის იანვარში გაიმართება. 

მსოფლიო ჩემპიონატის პირველი შესარჩევი რაუნდი 10-12 იანვარს გვაქვა იტალიაში - იტალიის, რუმინეთისა და კოსოვოს წინააღმდეგ, ჯგუფის გამარჯვებული კი უშუალოდ მსოფლიო ჩემპიონატზე გამსვლელ პლეიოფში ითამაშებს.

კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია ევროპის 2022 წლის ჩემპიონატის მეორე რაუნდის, პლეიოფის მატჩები ფინეთთან. წყვილის გამარჯვებული გავა მთავარ შესარჩევ რაუნდში, რომელშიც ითამაშებს ევროპის უძიერესი 32 გუნდი და გათამაშდება ფინალური ეტაპის 20 საგზური. შეჯიბრება 2020 წლის ოქტომბერში დაიწყება, ხოლო ფინეთთან ორი მატჩის საბოლოო თარიღი დადგენილი არაა - მოცემულია მხოლოდ სათამაშო პერიოდი 2020 წლის 16-დან 23 იანვრამდე და ცნობილია, რომ პირველი შეხვედრა საქართველოში უნდა გაიმართოს.

საქართველოს ნაკრების მთავარი მწვრთნელი იქნება 41 წლის სერბი ნიკოლა მაქსიმოვიჩი, რომლის ხელმძღვანელობითაც გუნდმა 2019 წლის ივლისში, თბილისის სპორტის სასახლეში მოიგო IHF ერთა ჩემპიონატი და ფინეთთან პლეიოფის თამაშის უფლებაც მოიპოვა. მაქსიმოვიჩის ასისტენტი კვლავ იქნება ბექა ორჯონიკიძე, ნაკრების სტაფს კი დაემატა სამი სპეციალისტი: ფიზმომზადების მწვრთნელი, სერბი მარკო შეშუმი, მეკარეების მწვრთნელი, ბერძენი ვასილის ანასტასელოსი და სერბი ფიზიოთერაპევტი დრაგან ილიჩი.

საქართველოს ყველა ნაკრები გუნდის სპორტული დირექტორი ქნება 57 წლის სერბი დრაგან ჯუკიჩი, რომელიც კონსულტანტის რანგში უკვე მუშაობდა ეროვნულ გუნდთან IHF ერთა ჩემპიონატზე. წინა სეზონში ჯუკიჩი წვრთნიდა ქალთა ჩემპიონთა ლიგის 2017 წლის გამარჯვებულ კლუბს, CSM ბუკურეშტის, სანაკრებო დონეზე კი გაუწვრთნია შვეიცარიის, ბრიტანეთის, ისრაელისა და მონტენეგროს ეროვნული გუნდები.

საქართველოს ნაკრები მაკედონიაში 21 ოქტომბერს გაემგზავრება, სრული შემადგენლობით იქვე შეიკრიბება და თამაშამდე სამი დღე ივარჯიშებს. ნაკრების ძირითადი ბირთვი უცხოეთში თამაშობს, საბოლოო შემადგენლობას კი მწვრთნელები დაასახელებენ მას შემდეგ, რაც 15-17 ოქტომბერს თბილისში გაიმართება საქართველოს თასის გათამაშება.

რაც შეეხება მეტოქეს, მაკედონიის ნაკრებს: გუნდი ემზადება 2020 წლის ევროპის ჩემპიონატის ფინალური ეტაპისთვის, რომელიც 2020 წლის იანვარში იმართება. მაკედონიის გუნდი, 2012 წლიდან მოყოლებული,  ზედიზედ ოთხ-ოთხჯერაა გასული ევროპისა და მსოფლიო ჩემპიონატების ფინალურ ეტაპებზე.

21-27 ოქტომბერს ევროპაში სპეციალური სანაკრებო კვირაა. საქართველოს გარდა, მაკედონია 21-22 ოქტომბერს ორჯერ ეთამაშება თურქეთის ნაკრებს. მწვრთნელმა, დანილო ბრესტოვაცმა უკვე გამოაცხადა 23-კაციანი შემადგენლობა ამ ოთხი ამხანაგურ მატჩისთვის.

მაკედონიური მედიის ცნობით, თურქეთთან თამაშებში გუნდს დააკლდება გერმანიის ბუნდესლიგაში მოთამაშე რამდენიმე ხელბურთელი, რადგანაც გერმანიაში 20 ოქტომბერს ეროვნული ჩემპიონატის ტურია, ხოლო საქართველოსთან გუნდს უძლიერესი შემადენლობა ეყოლება - მათ შორის საფრანგეთის ნანტის 39 წლის სუპერვარსკვლავი, კირილ ლაზაროვი.

ხელბურთი. მსოფლიო ჩემპიონატი 2021. ევროპის პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი

ოქტომბერი 2019-იანვარი 2020. გამარჯვებულები გავლენ პლეიოფში

1 ჯგუფი. ლიტვა, სლოვაკეთი, ფარერის კუნძულები, ლუქსემბურგი - 10-12 იანვარი ლუქსემბურგში

2 ჯგუფი. ისრაელი, საბერძნეთი, ფინეთი, კვიპროსი - მიმოსვლით, ორ წრედ (ოქტომბერი-იანვარი)

3 ჯგუფი. იტალია, რუმინეთი, კოსოვო, საქართველო - 10-12 იანვარი, იტალიაში

10 იან. რუმინეთი-საქართველო, 11 იან. საქართველო-იტალი, 12 იან. კოსოვო - საქართველო

4 ჯგუფი. თურქეთი, ბელგია, ესტონეთი - 25-27 ოქტომბერს, თურქეთში

ევროპის ჩემპიონატი 2022. კვალიფიკაციის მეორე ეტაპი, პლეიოფი

იანვარი 2020. გამარჯვებულები გავლენ მთავარ შესარჩევ რაუნდში

საქართველო-ფინეთი - ორი მატჩი, მიმოსვლით, 2020 წლის 16-23 იანვარს

ლუქსემბურგი - ესტონეთი, კვიპროსი - ბელგია

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

ოლიმპიური სასახლე. თბილისი
27 იანვარი
12:00 სპორტუნი - იმედი სტუ
13:45 გორი - პეგასი
28 იანვარი
16:00 პეგასი - სპორტუნი
17:45 იმედი სტუ - გორი
29 იანვარი
16:00 სპორტუნი - გორი
17:45 იმედი სტუ - პეგასი
 18 დეკ.
                სხვ        
  ქუთაისი 7
6
0 1 301-220 12
 
  BSB ბათუმი 7
6
0 1 261-185 12
 
  პეგასი 7     5     0     2     225-203     10    
  იმედი სტუ 7 4 0 3 196-182
8  
  გორი 7 3 0 4 219-264 6  
  სამტრედია 7 3 0 4 218-246 6  
  სპორტუნი 7     1     0     6     211-262     2    
  წყალტუბო 7 0 0 7 163-232 0  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
ქუთაისის სპორტის სასახლე
23 იანვარი
სამტრედია 27-30 ქარიშხალა
აჭარა 17-24 პეგასი
24 იანვარი
სამტრედია 25-20 პეგასი
აჭარა 20-23 ქარიშხალა
 24 იან.
      სხვ
  ქარიშხალა 7   7   0   0 194-165 14
  ყვარელი 5   4   0   1 150-109 8
  სამტრედია 7   4   0   3 131-127
8
  ფოთი 5   2   1   2 96-81 5
  აჭარა
7   2   1   4 152-143 5
  მამული 5   2   0   3 112-124 4
  პეგასი 7   2   0   5 150-176 4
  წყალტუბო 5   0   0   5 69-129 0

გოგონები 2004-05
 25 ნოემ.
      სხვ
  სამტრედია 12   12   0   0 301-138 24
  ყვარელი 12   11   0   1 294-168 22
  ტყიბული 12   10   0   2 239-171 20
  მამული
12   8   1   3 254-209 17
  პეგასი 12   8   0   4 252-196 16
  ფოთი 12   6   1   5 195-159 13
  BSG ბათუმი 12   6   1   5 200-201 13
  ქარიშხალა 12   5   1   6 225-223 11
  გორი 12   4   0   8 193-245 8
  წყალტუბო 12   3   0   9 160-235 6
  თელავი 12   2   0   10 191-276 4
  აჭარა 12   1   0   11 105-240 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
მეორე წრე 2020 წელს

ჭაბუკები 2004-05
გაგრძელდება 2020 წელს
 8 დეკ.
      სხვ  
  აჭარა 7   7   0   0 304-115 14  
  ფოთი 7   6   0   1 177-111 12  
  სამტრედია 7   5   0   2 182-129 10  
  პეგასი 4   4   0   0 93-42 8  
  წყალტუბო 7   4   0   3 154-149 8  
  ქარიშხალა 4   3   0   1 84-59 6  
  ზუგდიდი 7   3   0   4 125-120 6  
  თელავი
4   2   0   2 61-89 4  
  ქუთაისი 7   2   0   5 102-140 4  
  რუსთავი 4   1   0   3 65-79 2  
  სენაკი 7   1   0   6 77-217 2  
  ქარელი 4   0   0   4 57-91 0  
  ტყიბული 7   0   0   7 45-185 0  

გოგონები 2006-07
გაგრძელდება თებერვალში
 17 ნოემ.
სხვ
 ტყიბული
3 3 0 0 38-11 6
  ფოთი 3 3 0 0 37-10 6
  ზუგდიდი 4 3 0 1 22-12 6
  თელავი
2 2 0 0 36-8 4
  აჭარა 4 2 0 2 21-29 4
  პეგასი
3 2 0 1 13-23 4
  გორი 1 1 0 0 11-3 2
  წყალტუბო
4 1 0 3 31-31 2
  ქარიშხალა 2 1 0 1 18-19 2
  BSG ბათუმი
3 1 0 2 9-13 2
  სამტრედია 4 0 1 3 8-33 1
  ქუთაისი 3 0 1 2 7-34 1
  53 სკოლა 2 0 0 2 5-15 0
  მამული 2 0 0 2 4-19 0

ჭაბუკები 2006-07
გაგრძელდება 2020 წელს
 3 ნოემ.
      სხვ  
  ქარიშხალა 3   2   1   0 37-23 5  
  BSB ბათუმი 2   2   0   0 39-12 4  
  პეგასი 3   2   0   1 29-27 4  
  გორი 3   1   1   0 34-30 3  
  სამტრედია
2   1   0   1 27-23 2  
  ყვარელი 3   0   0   3 19-39 0  
  ქუთაისი 2   0   0   2 4-35 0  

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




Our partners:

Jakofm  lelo  popsport  sportal